Živelné množenie psov v rómskych osadách zastavujú kastrovaním

0 2596

Bratislava 16.augusta (Útulkovo.sk) – Tisícky narodených psov a mačiek je na Slovensku ročne utopených, vyhodených, zastrelených, či utratených. Čísla každým rokom rastú, fungujúce útulky pre zvieratá sú preplnené. Ako odpoveď na zvyšovanie stavu nechcených zvierat vznikajú nové karanténne zariadenia, kde sú zvieratá často utrácané.

Mnohé obce riešia problém objednaním si šarhu, za nemalé obecné peniaze, ktorý zvieratá okamžite usmrcuje, v protiklade so zákonom na ochranu zvierat. Celoplošným riešením problematiky túlavých psov a mačiek je podľa Diany Truchlíkovej zo Združenia za práva zvierat kastrácia. „Žiadne iné riešenie zatiaľ nikto nevymyslel, je to jediná trvalá prevencia pred nechcenými šteňatami, ktoré často končia v potokoch alebo sú inak usmrtené,“ konštatovala pre Útulkovo.sk.

Kastrácie sa robia hlavne v rómskych osadách, kde je situácia najhoršia. „Je tam najviac túlavých psov, kotných mačiek a šteniat, ktoré nevie odchytiť žiadny miestny útulok alebo organizácia,“ spresnila s tým, že kastrácie robia na základe žiadosti mesta alebo obce, útulku, prípadne občianskeho združenia, ktoré sa v problémovej lokalite nachádza.

Zdravé zvieratá a tie, ktoré sú schopné prežiť sa po kastráciách často vracajú na ulicu. Choré, slabé a mláďatá sa odoberajú a idú do dočasných opatier a útulkov. „Vypustiť zdravé zviera po kastrácii naspäť na ulicu je jediným riešením, nie je šanca ich všetky umiestniť do opatier a útulkov,“ uviedla Truchlíková s tým, že problém je už pri umiestňovaní mláďat a chorých zvierat.

Veľkou pomocou pri odchytávaní túlavých psov a mačiek sú preto dočasné opatery. „Podľa toho, koľko máme dočasných opatier vieme, koľko psíkov môžeme z osady zobrať,“ vysvetlila Truchlíková a dodala, že sa snažia vyhýbať situáciám, aby museli v osadách nechávať zvieratko, ktoré tam nemá šancu prežiť.

Náklady na jednu kastračnú akciu závisia podľa nej od počtu zvierat v osade a počtu zvierat, ktoré musia odobrať. V osade, v ktorej bolo 200 psov, z ktorých odoberali 50 a kastrovali 75 sa náklady vyšplhali na viac ako 5000 eur. Dobrovoľníci sú preto odkázaní na finančnú pomoc ľudí, ktorým nie sú premnožené psy a mačky ľahostajné. Najbližšia plánovaná kastračná akcia, v Žiari nad Hronom, je momentálne ohrozená, práve kvôli nedostatku financií.

Pomôžte kastračnému programu:

Združenie za práva zvierat!
Č.ÚČTU:3031887453 / 0200 VÚB
IBAN: SK8502000000003031887453 (BIC)
SWIFT: SUBASKBX

Útulkovo.sk
Ilustračné foto TASR/Oliver Ondráš