Horúčavy poriadne potrápili aj zvieratá v útulku

0 1822

Bratislava 3. augusta (Útulkovo.sk) – Obrovské horúčavy, ktoré prišli na Slovensko v uplynulých dňoch, nepotrápili len ľudí, ale aj zvieratá. V bratislavskom útulku Slobody zvierat sa im preto snažili spríjemniť život čo najviac.

Zvieratá pravidelne ochladzovali. „Keďže teploty sú skutočne neúnosné, snažili sme sa zlepšiť pobyt našim obyvateľom v útulku. Zakúpili sme bazéniky, kde neustále dopĺňame chladenú čistú vodu,“ priblížila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Vodu pre zvieratá menia štyrikrát za deň. Do útulku tiež kúpili osviežovače, prostredníctvom ktorých ochladzovali vzduch. Zvieratám totiž treba zabezpečiť dostatočný tieň a neobmedzený prístup k čerstvej vode. Vodu treba vymieňať častejšie ako zvyčajne, keďže sa rýchlo prehreje a hrozí premnoženie baktérií.

Počas najhorúcejších dní bolo zrušené venčenie psov, aby páľava psíkom neublížila. „Mrzí nás to, pretože venčenie je najväčším zážitkom pre našich zverencov,“ uviedla Dugovičová.

Tu bude player

V horúcich dňoch treba myslieť aj na to, aby sme svojich domácich miláčikov nenechali v aute. Ak je vonku horúcich 35 stupňov Celzia, v uzavretom priestore auta to znamená zničujúcich 70 stupňov už za krátku chvíľu. Pootvorené okienko v žiadnom prípade nezabezpečí dostatočné ochladzovanie. Zviera riskuje úpal a kolaps, dokonca úhyn.

V prípade, že ľudia zbadajú akékoľvek zviera zatvorené v aute, na priamom slnku bez možnosti úkrytu a bez prístupu k vode, je potrebné kontaktovať regionálne veterinárne správy alebo linku Slobody zvierat 02/161 87, v urgentných prípadoch políciu.

Útulkovo.sk, TASR
Foto: TASR/Michal Svítok
Video: TASR/Denisa Havrľová

Súvisiace články:
Psovi s úpalom treba namočiť labky do vody
Viac>>

Keď teplota v aute prekročila 80 stupňov, pes spustil autoalarm
Viac>>