Obeťami horúčav môžu byť aj zvieratá, zabiť ich môže už pár minút v aute

1 4973

Bratislava 10. júna (Útulkovo.sk) – Podobne ako ľudia, aj zvieratá sa môžu stať obeťami horúčav. Zabiť ich môže už pár minút v zatvorenom aute, pobyt na slnku bez možnosti úkrytu a celodenného prístupu k vode. Pred spaľujúcim slnkom, horúčavou a smädom sa však nedokážu chrániť.

Práve nezodpovedné konanie ľudí vedie u zvierat k závažným stavom ako dehydratácia, prehriatie organizmu, úpaly a v extrémnych prípadoch ku kolapsom či úhynu zvieraťa.

„Čerstvá voda po celý deň je v lete nevyhnutnosťou. Zvieratko by malo mať neobmedzený prístup k čerstvej vode počas celého dňa i noci,“ zdôraznila pre Útulkovo.sk Silvia Čaňová zo Slobody zvierat. Vo veľkých horúčavách treba vášmu štvornohému miláčikovi vodu vymieňať častejšie ako bežne, pretože sa rýchlo prehreje a navyše hrozí premnoženie baktérií. Misku raz denne riadne poumývajte.

návštevníci prírodné kúpalisko Zlaté piesky letné horúèavy kúpanie slovenské kúpaliská prázdninové aktivity vodné športy

Kardiaci, obézne a staré zvieratá znášajú leto najťažšie. Vysoké teploty sťažujú zvieratám dýchanie a srdcovú činnosť. Preto je v lete viac ako inokedy dôležitá ľahšia letná strava. Napomôže zdraviu, línii a pohode zvieraťa.

Desať minút v zatvorenom aute môže byť pre zviera osudných. „V žiadnom prípade nenechávajte v horúcich dňoch zviera v aute na parkovisku. Ani pootvorené okno či miesto pod stromom nezabránia extrémnym teplotám vo vnútri vozidla a sú pre zviera život ohrozujúce,“ apelovala.

Niekedy stačí pár minút, aby v aute vystúpila teplota aj na viac ako 60 stupňov celzia. Nebezpečný je aj úpal či prehriatie organizmu. Pes ani mačka sa nepotia, ochladzujú sa len cez labky a zrýchleným dýchaním.

horúci slneèný letný deò rekreanti  pes na Zemplínskej šírave

V tejto súvislosti upozornila aj na popáleniny labiek. Pod letným slnkom sa môže asfalt na chodníkoch a uliciach rozpáliť tak, že spáli zvieratám labky. „Najlepšie je preto vziať psíka na prechádzku už veľmi skoro ráno a neskoro večer, keď sú ulice chladnejšie,“ poradila.

Namáhavé aktivity ako beh či športovanie treba tiež plánovať len na skoré ráno alebo neskorý večer.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR