Horúčavy môžu vášho psa aj zabiť

0

Bratislava 4. júla (Útulkovo.sk/TASR) – Horúčavy predstavujú záťaž nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. „Letnými horúčavami trpia zvieratá rovnako ako my. Pred spaľujúcim slnkom, horúčavou a smädom sa však nedokážu chrániť.

Naše nezodpovedné konanie vedie k takým závažným stavom ako dehydratácia, prehriatie organizmu, úpaly, v extrémnych prípadoch ku kolapsom či úhynu zvieraťa,“ uviedla predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Ako dodala, zvieratám treba zabezpečiť dostatočný tieň a neobmedzený prístup k čerstvej vode. Vodu treba vymieňať častejšie ako zvyčajne, keďže sa rýchlo prehreje a hrozí premnoženie baktérií. Raz za deň tiež treba umyť misku.

Zvieratá sa nesmú v týchto dňoch nechávať zatvorené v autách ani na chvíľu. „Ak je vonku horúcich 35 stupňov Celzia, v uzavretom priestore auta to znamená zničujúcich 70 stupňov Celzia už za krátku chvíľu. Pootvorené okienko v žiadnom prípade nezabezpečí dostatočné ochladzovanie. Zviera riskuje úpal a kolaps, dokonca úhyn,“ zdôraznila Dugovičová.

V prípade, že ľudia zbadajú akékoľvek zviera zatvorené v aute, na priamom slnku bez možnosti úkrytu a bez prístupu k vode, je potrebné kontaktovať regionálne veterinárne správy alebo linku Slobody zvierat 02/161 87, v urgentných prípadoch políciu.

Útulkovo.sk, TASR

Ilustračné foto TASR/AP

Súvisiace články:
Psovi s úpalom treba namočiť labky do vody
Viac>>