Hornooravská obec Mútne zrušila ako prvá na Slovensku daň za psa

0

Hornooravská obec Mútne v okrese Námestovo zrušila ako prvá na Slovensku daň za psa.

Starosta Marián Murín nevidí dôvod, prečo by majitelia psov mali byť znevýhodnení a diskriminovaní oproti majiteľom iných zvierat.

„My, ako obec a väčšina obcí a miest na Slovensku, pre držiteľov psov, ktorí nám platia dane, nič špeciálne nerobíme. Občania ich zväčša držia pri rodinných domoch, kde majú veľa priestoru na vyvádzanie. Nechodíme im nič čistiť, zbierať exkrementy po psoch na verejných priestranstvách nie je potrebné, pretože väčšina majiteľov psov sú v dnešnej dobe uvedomelí ľudia a pri venčení si so sebou nosia vrecká a tieto exkrementy po psoch zbierajú,“ povedal pre TASR.

Ako ďalej uviedol, na Slovensku je množstvo nezmyselných daní, za ktoré občan od obce alebo štátu nedostane spätne adekvátnu službu. To je hlavný dôvod, prečo daň za psa v Mútnom zrušili. „Ľudia v našej obci a myslím si, že aj v ostatných na Slovensku, za túto daň nič nedostanú. „V niektorých mestách dávajú chovateľom psov vrecká, má to byť ich služba pre občanov, no myslím si, že je to vo veľkom nepomere k dani za psa vo výške niekedy aj 50 eur. Veď si ich tí ľudia s radosťou kúpia sami,“ doplnil Murín.

„Ďalší dôvod je ten, že práve pes v mnohých prípadoch supluje obecnú a mestskú políciu, pretože má prirodzene v génoch, že je strážca svojho teritória, takže ochraňuje majetok občanov,“ dodal starosta Mútneho. Ako príklad diskriminácie uviedol majiteľov mačiek, škrečkov, hadov, leguánov, papagájov, anduliek, prípadne tigrov alebo koní, pre ktorých nie je stanovená žiadna daň.