Hitom prezentačných akcií trenčianskych colníkov bol protidrogový pes Hugo

0 1164

Zbrane a technické prostriedky colníkov používané pri služobných zákrokoch, fotografovanie v colníckej uniforme, no najmä služobný pes Hugo sa tešili najväčšej obľube prezentačných akcií Colného úradu v Trenčíne. V prvom polroku prezentovali trenčianski colníci svoju činnosť žiakom a študentom osemkrát.

„Takúto činnosť colníkov vnímame ako súčasť prevencie proti colným a daňovým podvodom a inej protispoločenskej činnosti. Zároveň je aj nástrojom na zvyšovanie finančnej gramotnosti mladých ľudí a má stimulovať spoluprácu občanov s colnými a inými štátnymi orgánmi,“ uviedla hovorkyňa Colného úradu v Trenčíne Renáta Peťovská.

V rámci prezentačných akcií podľa nej colníci predvádzali rôzne oblasti služobnej činnosti. Colníci ochraňujú práva duševného vlastníctva na vnútornom trhu alebo pri dovoze tovaru z krajín mimo Európskej únie. Na vzorkách tovaru vysvetľovali ochranné prvky a znaky, na základe ktorých je možné rozpoznať originálny výrobok od jeho napodobeniny. V kompetencii colníkov je aj ochrana ohrozených voľne žijúcich živočíchov a rastlín spadajúcich pod medzinárodný dohovor. Najmä chlapci si mohli vyskúšať aj rôzne technické pomôcky, napr. putá alebo nepriestrelnú vestu a zistiť, že nosiť ju, vzhľadom na jej hmotnosť, nie je vôbec jednoduché.

„Jednoznačne a právom najväčší záujem vzbudzuje služobný pes Hugo. Je špeciálne vycvičený na vyhľadávanie omamných a psychotropných látok. Jeho výcvik trvá niekoľko mesiacov. Samozrejmosťou je poslušnosť a disciplína služobného psa, ktorá nesmie byť rozptyľovaná ani väčším počtom detí alebo inými rušivými okolnosťami. Prezentačné akcie sú pre neho súčasťou tréningového procesu,“ doplnila Peťovská.

Prezentačné podujatia colníkov bývajú podľa nej spojené s oslavou Dňa detí, často sa prezentujú viaceré ozbrojené a záchranárske zložky spoločne. Pri tejto príležitosti predviedli trenčianski colníci ukážky svojej činnosti deťom zo Základnej školy v Brezovej pod Bradlom, deťom v obci Lúky v Púchovskom okrese, prievidzským školákom a ostatným návštevníkom v rámci Dňa mestskej polície, ozbrojených a záchranných zložiek. Zúčastnili sa i na charitatívnej akcii Pomoc Emke, ktorú organizovalo Centrum voľného času Včielka Púchov.

Aktivity colníkov sa prispôsobujú veku žiakov a študentov i okolnostiam podujatia. Colníci napríklad prednášali stredoškolákom na Obchodnej akadémii v Považskej Bystrici, spestrili program žiakom Základnej školy v Drietome a Základnej školy v Bytči počas ich pobytu v škole v prírode v rekreačnom zariadení Čertov v Púchovskom okrese ukážkami zákrokov so služobným psom.

TASR
Ilustračné foto: TASR