Handlová spúšťa pilotný projekt, na území mesta pribudnú toalety pre psov

0 579
Zdroj: Pes v núdzi

Na území Handlovej pribudnú toalety pre psov. Projekt spúšťa samospráva v tomto období, po zavedení vertikálneho systému zberu odpadu na sídlisku Mostná ide o druhú aktivitu, ktorá by mala podľa jej zámeru priniesť ekologickejší ráz mestu.

„Je to pilotný projekt, takéto toalety budú osadené v 20 lokalitách mesta Handlová s tým, že uvidíme, ako sa nám to bude rozvíjať. Podstatnou vecou je, že všetky peniaze, ktoré sa vyberú od daňovníkov- majiteľov psíkov, ktorých máme v Handlovej 1800, pôjdu na zabezpečenie týchto služieb,“ povedala pre TASR hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Toalety pre psov budú mať podľa nej podobu vybudovaného ostrovčeka, ktorý bude vybetónovaný, bude v ňom štrk a v štrku podložie s napusteným feromónom. „Ten pritiahne psíka, aby vykonal potrebu. Budú tam vrecká, lopatky, rukavice. To znamená, že jediné, čo bude musieť urobiť majiteľ psíka, je trochu ho naviesť, aby prišiel do tejto lokality,“ priblížila.

Výhodou zmluvného vzťahu je, že mesto nebude musieť zabezpečovať služby ako vynášanie nádob, ktoré boli menšie, ozrejmila hovorkyňa. „Táto služba je celkovo outsourcovaná, dodávateľ sa bude starať o prevádzku, zakročí v prípade vandalizmu či doplní chýbajúce rukavice,“ doplnila.

„Problémy so psími exkrementmi má Handlová podobne ako iné mestá. Nedá sa to presne špecifikovať,“ podotkla Paulínyová.

Službu má samospráva predbežne dohodnutú na jeden rok. Jej dodávateľom bude na základe zmluvného vzťahu Eco Dog Toilet Group, s. r. o., so sídlom v Bardejove. Projekt je patentovaný, mesto tak bude mať toalety len v nájme so všetkými službami.

„V Handlovej sú momentálne aj takí majitelia psov, ktorým momentálne služby vyhovujú. Toto je už vyššia úroveň, ktorú chceme poskytovať, je zameraná na ekológiu. Veríme, že nastane spolupráca, pretože majiteľ psíka je v celom procese zavádzania projektu dôležitý,“ skonštatovala hovorkyňa mesta.

Systém psích toaliet zaviedli už niektoré európske, ale i slovenské mestá. Podľa informácií baníckeho mesta tam, kde projekt pilotne zaviedli, ho už rozširujú. Pokiaľ sa v meste neujme, systém radnica nastaví inak.