Dobrovoľníčky zo Zvolena zachránili malých mačacích motoristov

0 1314

BANSKÁ BYSTRICA – V polovici júna sa opäť konala odchytová akcia na sídlisku Sásová v Banskej Bystrici, na rušnej ulici medzi panelákmi.

Dobrovoľníčka Bonnie išla preveriť nahlásené mačiatka žijúce v motore dodávky spolu s ich mamou, krásnou mladou trikolorkou.

Mačka ich pravdepodobne porodila priamo v aute, aby im zabezpečila pokoj a bezpečie. Niet sa čo čudovať, veď všade dokola iba bláznivý ruch, autá, venčiace sa psy, deti. Vzorne ich kŕmila a doslova hliadkovala dennodenne pri aute, aby sa k nim nikto nedostal. Sama pri tom trpela hladom, vymetala po večeroch blízke kontajnery, aby sa nemusela od nich vzdialiť.

Majitelia dodávky ich našli už pred necelým mesiacom, boli to vtedy malinké mačiatka už s otvorenými očkami. „Mama si vybrala ako domov pre mačiatka práve túto dodávku, akoby vedela, že tam jej nič nehrozí, hoci netušila že absolvujú jednu krátku, ale pre mačiatka hrozivú cestu v útrobách vrčiaceho horúceho motora,“ uviedla pre Útulkovo.sk Slavomíra Majorová z OZ Mačky Zvolen.
11537803_414269818775095_5545623303778384270_n
Ako priblížila, rodina, ktorá vlastní dodávku okamžite auto odstavila a prestala používať a každý deň chodila k autu s nádejou, že si ich mama po odhalení skrýše, odniesla na nejaké lepšie, bezpečnejšie miesto. No prišiel termín, keď auto opäť potrebovali používať. „Oslovili nás s nádejou, že im pomôžeme, pretože nemali srdce ich vyhodiť len tak na ulicu, strčiť do krabice, či použiť vedro s vodou, ako im radili mnohí susedia a známi,“ dodala.

Napriek tomu, že OZ Mačky Zvolen po poslednej, v poradí už siedmej mačiatkovskej nádielke, bolo nútené vyhlásiť stop stav, nedokázalo odmietnuť pomoc tejto mačacej rodinke v núdzi, a tak zorganizovalo záchrannú akciu. „Po otvorení kapoty vykukli dve malé mačiatkovské hlavičky. Keďže motorový priestor v dodávke je rozsiahly a komplikovaný, bolo ťažké k mačiatkam sa dostať,“ opísala predsedníčka OZ.

Bolo treba rozobrať prednú masku, použiť baterky, paličky a iné pomôcky. Prvé mača sa podarilo chytiť relatívne rýchlo, ale za cenu roztrhnutej hadičky chladiacej kvapaliny. Ostatné mačiatka sa po tomto zásahu snažili čo najlepšie ukryť, takže ďalšie vyprosťovanie trvalo ešte hodinu, za pomoci celej rodiny majiteľa dodávky aj našej pravej ruky Slávky Pavlovovej.

Ďalšie z mačiatok sa podarilo vytiahnuť za labku, ďalšie za chvostík, a to posledné priamo za kožúšok na boku. Štyri mačiatka, špinavé, zaolejované, totálne vystrašené, uzreli prvýkrát svetlo sveta po dlhých šiestich týždňoch. Niet sa čo čudovať, že dve z nich nesúhlasne prskali a bránili sa a dve prijali svoj osud s pokorou.
11406409_414270322108378_2553422403593451320_n
Mačiatka sa šťastne ocitli v prepravke, schúlili sa do klbka a čakali čo sa bude diať. V tom sa zjavila ich mama, ktorá nás možno pri celej akcii sledovala. Ktovie čo sa pri tom odohrávalo v jej mysli a hlavne v jej srdci.

„Nasledovala druhá časť odchytu, pretože zobrať mačatá bez mamy bolo aj na naše city priveľa. Netrvalo to dlho, pretože u mačičky zjavne prevládal viac hlad ako strach a po 20 minútach lákania, vošla za jedlom do odchytovky,“ uviedla Majorová.

Malí motoristi aj s mamou boli umiestnení u Bonnie „v karanténe“. Ich príbeh skončil happyendom, a všetkým spolu, s mamou sa našiel spoločný domov.


Ak chcete aj vy pomôcť OZ Mačky Zvolen, môžete tak urobiť na čísle účtu: 5057186339/0900

Ak si chcete adoptovať zachránenú mačku, celú ponuku OZ Mačky Zvolen nájdete TU.

Útulkovo.sk
Foto: OZ Mačky Zvolen