DO RODINY PRICHÁDZA PES: Uši treba čistiť aj psom

0

BANSKÁ BYSTRICA – Pes je člen vašej rodiny a rovnako aj vy, aj on si vyžaduje každodennú starostlivosť a hygienu. V závislosti od plemena, ktoré si vyberiete, budete pri starostlivosti o neho potrebovať niektoré pomôcky.

Ako pre útulkovo.sk uviedla odborníčka na kynológiu Milota Luptáková z Občianskeho združenia LABKA a HAPPY PAWS, hrebene a kefy budete potrebovať skoro pri každom plemene. „Okrem hladkosrstých, pre ktoré sú vhodnejšie špeciálne pomôcky a pre naháčov, ktoré si vyžadujú špecifickú starostlivosť,“ spresnila.

Psa je potrebné prečesať hlavne v období najväčšieho pĺznutia, teda na jar a na jeseň, a zbaviť ho prebytočných, odumretých chlpov. „Niektoré plemená si vyžadujú odbornú starostlivosť – strihanie, trimovanie a podobne, tú ale radšej nechajte na ruky profesionálov v psích salónoch,“ poradila.

[pull_quote_center]Každý majiteľ psa potrebuje pre svojho chlpáča šampón. Jeho výber závisí na plemene a potrebách psa. Skúsenejší psíčkari by si mali zaobstarať aj kliešte na pazúry. Myslite sa však na to, že to nie sú manikúrky a pracovať s nimi nie je vôbec jednoduché.[/pull_quote_center]

„Psy majú v pazúroch citlivé miesta a nervové zakončenia, ktoré môžu prehnaným skrátením silno krvácať a bolieť. Pokojne nechajte túto starostlivosť na veterinárovi, ktorý si s tým ľahko poradí,“ upozornila odborníčka.

Podobne ako ľudia, aj psy si potrebujú čistiť oči a uši. „Oči je potrebné očistiť raz za čas každému psovi. Uši sa rovnako čistia všetkým psom bez ohľadu na plemeno a vek,“ koštatovala Luptáková s tým, že niektoré plemená (väčšinou tie s krásnou dlhou srsťou), si vyžadujú špeciálny prístup a prípravky.

Práve ste dočítali poslednú časť miniseriálu Útulkova, ktorý sme nazvali DO RODINY PRICHÁDZA PES. Informácie, ktoré sme vám v ôsmich častiach priniesli, sú len základom toho, čo budete potrebovať pri kúpe vášho vysnívaného psíka.

[quote_box_left]Veríme, že sme vás neodradili, ale práve naopak, motivovali, aby ste sa rozhodli spríjemniť si život novým prírastkom do rodiny. Nebudete to brať ako bremeno, ale ako potešenie.[/quote_box_left]

Prvé dni s novým šteniatkom naozaj nie sú ľahké, ale všetko vám vynahradí, keď jedného dňa zavoláte jeho meno a ono sa k vám s nadšením rozbehne, a bude sa snažiť olízať vám tvár.

Jeho očká, sršiace nadšením, keď sa konečne vrátite domov a spoločne strávite čas. Pes vám vráti všetko, čo ste do neho vkladali. Želáme vám veľa úspechov a skvelý štart do nového ´psieho´ života.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Miťa Luptáková