DO RODINY PRICHÁDZA PES: Uši treba čistiť aj psom

0 2200

BANSKÁ BYSTRICA – Pes je člen vašej rodiny a rovnako aj vy, aj on si vyžaduje každodennú starostlivosť a hygienu. V závislosti od plemena, ktoré si vyberiete, budete pri starostlivosti o neho potrebovať niektoré pomôcky.

Ako pre útulkovo.sk uviedla odborníčka na kynológiu Milota Luptáková z Občianskeho združenia LABKA a HAPPY PAWS, hrebene a kefy budete potrebovať skoro pri každom plemene. „Okrem hladkosrstých, pre ktoré sú vhodnejšie špeciálne pomôcky a pre naháčov, ktoré si vyžadujú špecifickú starostlivosť,“ spresnila.

Psa je potrebné prečesať hlavne v období najväčšieho pĺznutia, teda na jar a na jeseň, a zbaviť ho prebytočných, odumretých chlpov. „Niektoré plemená si vyžadujú odbornú starostlivosť – strihanie, trimovanie a podobne, tú ale radšej nechajte na ruky profesionálov v psích salónoch,“ poradila.

Každý majiteľ psa potrebuje pre svojho chlpáča šampón. Jeho výber závisí na plemene a potrebách psa. Skúsenejší psíčkari by si mali zaobstarať aj kliešte na pazúry. Myslite sa však na to, že to nie sú manikúrky a pracovať s nimi nie je vôbec jednoduché.

„Psy majú v pazúroch citlivé miesta a nervové zakončenia, ktoré môžu prehnaným skrátením silno krvácať a bolieť. Pokojne nechajte túto starostlivosť na veterinárovi, ktorý si s tým ľahko poradí,“ upozornila odborníčka.

Podobne ako ľudia, aj psy si potrebujú čistiť oči a uši. „Oči je potrebné očistiť raz za čas každému psovi. Uši sa rovnako čistia všetkým psom bez ohľadu na plemeno a vek,“ koštatovala Luptáková s tým, že niektoré plemená (väčšinou tie s krásnou dlhou srsťou), si vyžadujú špeciálny prístup a prípravky.

Práve ste dočítali poslednú časť miniseriálu Útulkova, ktorý sme nazvali DO RODINY PRICHÁDZA PES. Informácie, ktoré sme vám v ôsmich častiach priniesli, sú len základom toho, čo budete potrebovať pri kúpe vášho vysnívaného psíka.

Veríme, že sme vás neodradili, ale práve naopak, motivovali, aby ste sa rozhodli spríjemniť si život novým prírastkom do rodiny. Nebudete to brať ako bremeno, ale ako potešenie.

Prvé dni s novým šteniatkom naozaj nie sú ľahké, ale všetko vám vynahradí, keď jedného dňa zavoláte jeho meno a ono sa k vám s nadšením rozbehne, a bude sa snažiť olízať vám tvár.

Jeho očká, sršiace nadšením, keď sa konečne vrátite domov a spoločne strávite čas. Pes vám vráti všetko, čo ste do neho vkladali. Želáme vám veľa úspechov a skvelý štart do nového ´psieho´ života.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Miťa Luptáková