DO RODINY PRICHÁDZA PES: Treba si správne vybrať, nie každý vám postráži dom

0

BANSKÁ BYSTRICA – Uvažujete o psovi? Poradíme vám ako si ho vybrať a čo všetko musíte podstúpiť. Prinášame vám osem dielny seriál DO RODINY PRICHÁDZA PES, v ktorom vám spolu s kynologičkou Milotou Luptákovou z Občianskeho združenia LABKA a HAPPY PAWS vysvetlíme, čo vás príchodom štvornohého kamaráta do rodiny čaká a tiež ako si ho vybrať.

Ten, kto si myslí, že s príchodom šteniatka sa jeho život zmení len v tom, že bude mať pravidelné prechádzky a bude mať doma spoločnosť, sa hlboko mýli. Šteňa vám doslova prevráti život naruby.

Nechceme vás ale týmto vystrašiť, ani odradiť od zaobstarania si najlepšieho priateľa. Len si musíte uvedomiť, že okrem krásnych predstáv, ktoré má každý budúci majiteľ psa, budete musieť aj niečo obetovať, niečo oželieť a aj niečo dať.

„Rozhodnutie prijať psa do rodiny si vyžaduje dôkladné zváženie. Musia s ním súhlasiť všetci, ktorým jeho príchod ovplyvní doterajší spôsob života,“ upozornila Luptáková.

Zároveň pripomenula, že pes sa stane súčasťou rodiny na najbližších 10 – 15 rokov. „Tým, že mu dovolíte vstúpiť do vášho života (a srdca), vezmete na seba zodpovednosť za neho počas celého jeho života,“ zdôraznila. Štvornohého kamaráta si treba správne vybrať.

[quote_box_left]

Predtým, ako sa odhodláte priviesť ho domov, odpovedajte si tieto otázky:

– Aký je váš životný štýl?
– Ste aktívna rodina alebo skôr neobľubujete pohyb?
– Chcete sa venovať so svojím psom nejakému športu alebo by ste sa s ním skôr radšej len ležérne prechádzali?
– Radšej psa alebo sučku?
– Chcete psa len ako maznáka alebo aby chránil váš majetok?

[/quote_box_left]

Na základe svojich odpovedí vám odborníci určite poradia, ktoré plemeno je pre vás najvhodnejšie.

„Sú psy, ktoré potrebujú aktívny, niekoľkohodinový pohyb (napr. chrty, teriéry a pod.), psy, ktoré potrebujú pracovať a športovať (ovčiarske a pastierske psy, teriéry), ale aj psy, ktoré by najradšej preležali celé dni s majiteľom v posteli, s nohami dohora a prílišný pohyb nevyhľadávajú (napr. pekingský palácový psík, buldog a pod.),“ vysvetlila Luptáková.

Čo sa týka pohlavia psa, charakterové črty nie sú až také rozdielne, ako by si človek myslel.

Nie vždy platí, že sučka je pokojnejšia a pes je aktívnejší. Je to tak 50:50. „Zažila som sučky omnoho aktívnejšie a väčšie strážkyne, ako psy a naopak, psy oveľa ležérnejšie a milšie ako sučky,“ opísala.

Každé zviera je totiž osobnosť, rovnako ako ľudia. „Nie každý pes je vhodný na stráženie pozemku. Asi by bolo veľmi komické, keby ´návštevníkov´ odháňali nasrdené yorkshiery,“ uzavrela odborníčka.