DO RODINY PRICHÁDZA PES: Tak, ako človek potrebuje posteľ, pes potrebuje pelech

0

BANSKÁ BYSTRICA – Rozhodli ste sa zaobstarať si psa, vybrali ste si plemeno, navštívili ste chovnú stanicu alebo útulok a od jeho príhodu k vám domov vás už delí len krátky čas? Nepodceňte to, psovi treba pripraviť vhodné podmienky.

Dôležitou otázkou je, kde bude váš chlpáč spávať. Nemôže to byť miesto, kde je príliš teplo (vedľa, pod alebo na radiátore), ale ani tam, kde je vlhko a zima, resp. kde je prievan.

„Toto miesto má byť určené iba pre neho, kde sa môže odobrať, keď vás bude mať už plné zuby. Čiže na tomto mieste nesmie byť rušený,“ vysvetlila pre Útulkovo.sk odborníčka na kynológiu Milota Luptáková z Občianskeho združenia OZ LABKA a HAPPY PAWS a stým, že takéto miesto nie je pre psa ani detský kútik, ale nie je to miesto, kde by sa mal cítiť opustený.

„Pes chce mať so svojim majiteľom kontakt – veď čo ak by vám náhodou spadol kúsok jedla na zem a on by to premeškal,“ odľahčila odborníčka a spresnila, že pes by mal mať také miesto, odkiaľ na vás bude vidieť, ale zároveň bude mať pokoj na spanie, keď bude chcieť oddychovať. „Miesto, kde mu nebude fúkať na chrbát a tiecť mu na hlavu, ale ani sa tam neuvarí,“ dodala.

[pull_quote_center]Keď už vyriešite otáku, ktorú časť vášho bývanie vyhradíte pre sa, treba sa zamyslieť aj v čom bude spať. Nemyslíme tým, samozrejme, pyžamo. Tak, ako človek potrebuje na spanie dobrý matrac, pes potrebuje pelech.[/pull_quote_center]

„Je to v podstate posteľ, pre vášho psa, preto by mala byť pohodlná a dostatočné veľká, prípadne malá pre psa,“ vysvetlila Luptáková a upozornila, že malý pes sa síce vo veľkom pelechu vyspí, ale keďže majú psi radi stočenie sa do klbka a okolitý kontakt, je pre ne lepší pelech menší.

Nad možnosťou spatia nemeckého ovčiaka v prútenom košíčku po vašom bývalom jazvečíkovi sa hádam ani netreba zamýšľať… Na trhu je nespočetné množstvo pelechov rôzneho materiálu, veľkostí, farieb, vzorov, lacnejšie aj drahšie varianty. „Určite na začiatok neodporúčam kúpu peliešku pre šteniatko s všitými diamantmi. Tie by sa mu dobre jedli, no už horšie by vychádzali z neho von,“ dodala.

Odborníčka odporučila na začiatok lacnejšie varianty pelechov, za ktorými vám nebude ľúto, keď ich vaša nová rodinná láska roztrhá na franforce. Obzvlášť šteniatka majú v takýchto „zábavkách“ poriadnu záľubu.

Absolútne nevhodné sú na začiatok prútené koše, pretože pri ich ničení (v psej reči – zábave), by si mohlo šteňa ublížiť a poraniť sa. Nezabudnite ani na to, že šteniatko rastie a časom bude pelech potrebovať o niečo (alebo oveľa) väčší.

Výber je naozaj široký, napr. pelechy látkové, plastové, prútené, rôzne búdky, kukane atď. Z hľadiska hygieny sú najvhodnejšie pelechy látkové, ktoré sa dajú prať a pelechy plastové, ktoré sa dajú v pohode vyčistiť. „Samozrejme mu do toho plastového pelechu musíte dať aj dáky vankúš, ale ten sa dá vyprať tiež,“ uzavrela Luptáková.

Útulkovo.sk
Foto: Miťa Luptáková