DO RODINY PRICHÁDZA PES: Adoptujte si opusteného, neuveriteľne sa vám odvďačí

0

BANSKÁ BYSTRICA – Rozhodnutím, priviesť do rodiny psa sa všetko iba začína. Len nedávno sme písali na stránkach Útulkova o tom, že s takýmto rozhodnutím musí byť stotožnená celá rodina. Keď sa už tak stane, príde na rad otázka, odkiaľ si psa zadovážiť.

Ak ste rozhodnutí pre konkrétne plemeno, treba si vyhľadať chovateľské stanice. Najlepšie cez Slovenskú kynologickú jednotu (SKJ), ktorá zastrešuje všetky kluby a chovy, zastrešujú akcie a výstavy.

„Keď si kúpite psa z chovateľskej stanice, máte najväčšiu istotu, že z pudlíka, ktorého si donesiete domov vyrastie naozaj zdravý pudlík a nie zakrpatený labrador alebo iná pouličná kombinácia,“ uviedla pre Útulkovo.sk odborníčka na kynológiu Milota Luptáková z Občianskeho združenia OZ LABKA a HAPPY PAWS.

pes

Zároveň upozornila, že pokiaľ nemáte šteniatko z oficiálnej chovateľskej stanice, nikdy neviete, čo vám z neho vyrastie. „Inzerátov so šteniatkami je naozaj kopec, ale treba si uvedomiť jednu vec. To, čo ušetríte za nákup psa bez Preukazu pôvodu (PP), trojnásobne viac miniete u veterinára,“ dodala.

V tejto súvislosti vysvetlila, že pes bez Preukazu pôvodu môže mať rôzne zamlčané choroby, degenerácie, vrodené choroby a veľa iných zdravotných problémov. Tiež môže mať zmenené vlastnosti, pre ktoré ste si chceli konkrétne plemeno zaobstarať.

„Od takýchto ´fabrík na šteňatá´ potom prichádzajú agresívne labradory a retrievery, bojácne a plaché ovčiaky a podobne,“ spresnila.

V neposlednom rade netreba zabudnúť ani na váš smútok, ak sa váš miláčik z dôvodu nezodpovedného množenie nedožije ani prvého roku.

Pokiaľ nemáte ambície celoživotne sa venovať svojej Chovateľskej stanici, pouvažujte o opustených psoch. V dnešnej dobe ich je neúrekom, uzavretých v rôznych útulkoch, karanténnych staniciach, azyloch a podobne.

Pes

„Pes, ktorému takto zachránite život, a niekedy ozaj doslova, sa vám neuveriteľne odvďačí. Takéto zvieratá si vedia vážiť vašu pomocnú ruku a nikdy tento krok neoľutujete,“ vyzvihla odborníčka.

Samozrejme aj tu platí, že pes musí byť pre vás vhodný. Od toho sú už ale samotní zamestnanci, aby vám pomohli vybrať toho najlepšieho pre vás. Niekomu vyhovuje pes, inému sučka. Pred zaobstaraním švornohého miláčika sa treba zamyslieť aj nad tým, aké pohlavie je pre vás lepšie.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR, archív Útulkovo.sk