Deväť vecí, ku ktorým vám pomôže domáci miláčik

0

BRATISLAVA – Možno sa pýtate, prečo nám práve domáci miláčikovia dokážu zlepšiť zdravie, prípadne nám pomôcť. Každé jedno zviera nám dokáže dať viac než si myslíte.

Zvieratá nám môžu pomôcť získať sebadôveru, vyvarovať sa stresu, zredukovať alergie a mnoho iných vecí.

1. Sebadôvera

Výskum publikovaný v Personalistike a sociálnej psychológii ukázal, že majiteľ domáceho miláčika má lepšie sebavedomie, človek, ktorý žiadne domáce zvieratko nemá. Prečo je to tak? Každý majiteľ domáceho miláčika je zvyčajne extrovert a má lepšiu povahu vďaka zvieratku, než človek, ktorý ho nemá.

2. Alergie

Domáci miláčikovia pomáhajú lepšie redukovať nadobudnutie nových alergií. Predstavte si, že máte vedľa seba domáceho miláčika, ktorý má niekedy prachovú srsť, špinavé labky alebo roztoče. Samozrejme, nemáte sa čoho obávať, ale po čase si na to zvyknete a budete lepšie chránený pred možnou chorobou.

V skutočnosti, podľa štúdií, ak dieťa od malička vystavujete psíkovi, mačke alebo zvieratku, tak dokáže byť viac chránené do budúcna. Výskum sa vykonával na mladých a dospelých ľuďoch, ktorí mali domáce zvieratko, aj na tých, ktorí nemali. Počas výskumu sa prišlo na to, že dieťa, ktoré bolo vystavené od malička napríklad psíkovi, malo viac ochrany pred alergiou.

pes vo vás prebudí rodinné inštinkty

3. Zbavujú nás stresu a negatívnej energie

Premýšľanie o kamarátovi nám pomôže myslieť menej negatívne po zlej situácii s niekým iným, a tak isto aj premýšľanie o domácom zvieratku nám pomôže docieliť ten istý efekt.

V štúdiách bolo 97 majiteľov domácich miláčikov, ktorých vystavili negatívnym pocitom a následne na to im zadali úlohu, že majú napísať o ich najlepšom kamarátovi a zvierati. Štúdia preukázala, že keď písali o ich zvierati alebo najlepšom kamarátovi, tak vždy mali približne rovnaké pocity šťastia a žiadne negatívne zmýšľanie.
mačka

4. Pomáhajú nám zbaviť sa osamelosti

Mnohí z nás zažívajú pocit osamelosti a ak už nemajú nikoho, kto by pri nich stál, tak si vždy spomenú na danú vetu. Najvernejšou a jedinou osobou okrem rodiny je aj milovaný domáci miláčik. Vždy sa totiž dá na neho spoľahnúť a rád vám preukáže pocit radosti aj keď vás nevidí jednu sekundu.

5. Vždy nás radi podporia

Štúdiá preukázali, že majitelia domácich miláčikov, vždy cítia zo svojich zvierat veľa podpory tak, ako od rodiny.

6. Pomáhajú nám byť zdravšími

Je veľmi ťažké sedieť denno-denne na zadku pred televíziou a nič nerobiť, keď váš pes alebo mačka si neustále žiada pozornosť. Výskum skúmal ľudí, ktorí majú a nemajú zviera. Majitelia domácich miláčikov musia viac kráčať, hrať sa s nimi a venovať sa im, čo im, samozrejme, zabezpečuje dobrú náladu a zdravý život.

7. Pomáhajú nám sa vyvarovať zbytočnému stresu

Zvierací expert Arden Moore povedal, že je jednoduché si hýčkať psa, a práve hýčkanie vám pomôže zredukovať stres. Bezpodmienečná láska od nich a skutočnosť, že nás nikdy nesúdia za naše skutky, zaručujú, že pokiaľ nám je zle, vždy sa na nich môžeme obrátiť.
macka

8. Pomáhajú nám k nadobudnutiu nových priateľstiev

Predstavte si, že máte malé šteniatko alebo mačiatko a idete po ulici. V momente sa na vás všetci obracajú a hneď ste stredobodom pozornosti. Podľa výskumu sa prišlo na to, že majitelia domácich miláčikov nadväzujú lepšie vzťahy s ostatnými ľuďmi. Zvieratá dokážu prirodzenou cestou nadobudnúť nové priateľstvá a ľahko si získajú prestíž u iných zvierat.

9. Pomáhajú nám stabilizovať náš krvný tlak

Pomocou liekov si môžete znížiť vysoký krvný tlak, ale tieto lieky nie sú dostatočne účinné, kvôli napätiu a stresu. Majitelia domácich miláčikov mali, podľa štúdií, oveľa lepšie výsledky než tí, ktorí ich nemali. Domáci miláčikovia na nás pôsobia pokojne, bezproblémovo a pohodovo.
Zdroj: huffingtonpost.com

Matej Martinček
Ilustračné foto: