Colníci odhalili pašeráka chránených zvierat z Madagaskaru

0

Viac ako 200 chameleónov, gekónov i užovku našli na sklonku minulého týždňa na pražskom letisku pri kontrole 25-ročného cudzinca cestujúceho z Madagaskaru.

Niekoľko chránených zvierat uhynulo kvôli stresu, informoval dnes server Novinky.cz s odvolaním sa na hovorkyňu colníkov Šárku Miškovskú.

Zvieratá boli počas prepravy umiestnené v debničkách v cudzincovej batožine. Keďže kontrola prostredníctvom röntgenu vyvolala podozrenie obsluhy, došlo aj k detailnej prehliadke. Pri nej sa našlo v kufri a cestovnej taške celkove 221 chameleónov a 15 gekónov.

Česká inšpekcia životného prostredia upozornila všetky spomínané druhy sú chránené dohodou CITES. Vo vreci s užovkou boli pribalené štyri gekóny, ktoré boli určené zrejme ako potrava pre plaza.

Pašerák nedisponoval ani povolením Madagaskaru na vývoj vzácnych endemických druhov z ostrova ani povolením ČR na ich dovoz.

Zvieratá našli dočasné útočisko na záchrannej stanici, o ich ďalšom osude rozhodne český rezort životného prostredia.

Počas prepravy uhynulo 20 chameleónov a viacero gekónov, nemusia to byť však konečné údaje.

Prípad je predmetom ďalšieho vyšetrovania pre podozrenie z trestného činu neoprávneného narábania s chránenými voľne žijúcimi živočíchmi.

TASR
Ilustračné foto: TASR/AP