Čokoláda je pre psa jedovatá, aj koláč

0

Bratislava 27. decembra (Útulkovo.sk) – Máte radi sladkosti? Ak si myslíte, že tak ako vy si na nich môže počas sviatkov pochutiť aj váš pes, mýlite sa. Sladké dobroty pre neho vôbec nie sú vhodné, čokoláda je dokonca jedovatá.

„Sladkosti určite nie sú vhodné, ani koláče a už vôbec nie čokoláda, pre psa je vyslovene jedovatá,“ zdôraznila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Vhodné nie sú ani solené a údené výrobky. „Určite by som neodporúčal ani slané, ani sladké jedlá, tiež sa treba vyhnúť údeným šunkám, pretože soľ môže psovi konzervovať žalúdok,“ uviedol pre Útulkovo.sk chovateľ psov Peter Bahna s tým, že psiemu žalúdku neprospievajú žiadne ochutené jedlá.

Dôležité je psíka neprežierať. „Nemyslím si, že psík potrebuje ochutnávať sviatočné dobroty. Treba mu v drobnochove kúpiť nejaké dobrotky, ktoré sú určené práve pre neho,“ poradil. „Nie je veľmi vhodné meniť zvieratám ich stravovacie návyky ani počas sviatkov, ani im hádzať neustále pamlsky – mali by mať svoje miesto na kŕmenie a svoje porcie,“ dodala Čaňová.

Ak teda chcete urobiť svojmu psovi sviatočnú večeru, najlepšie je kúpiť maškrty určené pre psov. Keď budú také, ktoré mu počas roka bežne nekupujete, určite sa poteší. „Ja mám pre mojich psov najradšej maškrty vyrobené z čistého mäsa,“ povedal veterinár David Michalák.

Tiež apeloval na to, že ľudská strava nie je vhodná. „Ak chceme psíkovi pripraviť stravu vlastnoručne, musíme sa riadiť určitými zásadami,“ dodal a upozornil, že v tomto prípade treba zachovať obsah živín, aby strava bola vyvážená a obsahovala všetko, čo pes k zdravému vývoju a životu potrebuje. „Treba si však uvedomiť, že je to pomerne finančne aj časovo náročné,“ dodal.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR/Milan Kapusta