Čipovanie zvierat? Toto sú dôvody, prečo je potrebné

0 2089

BRATISLAVA – Bez trvalého označenia mikročipom nemôže vaše spoločenské zviera (pes, mačka, fretka) vycestovať do zahraničia. Povinnosť mať zviera začipované platí pre všetky krajiny Európskej únie.

Čip sa zavedie pod kožu zvieraťa, preto ho zvieratko nemôže stratiť a údaje svojho majiteľa nosí stále so sebou. Aplikácia mikročipu je jednorazová, bezbolestná, trvá okamih a vydrží celý život.

Na vhodnosť čipovania zvierat upozorňuje Sloboda zvierat na svojej internetovej stránke. „S čipom má väčšiu šancu na bezpečný návrat domov,“ upozornila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Mikročip označí zviera nezameniteľne – priradí mu jedinečné číslo, pod ktorým sa údaje o zvieratku zavedú do Centrálneho registra spoločenských zvierat. „Pri nájdení vášho zatúlanca možno čítačkou čipov okamžite zistiť, že zvieratko patrí vám a nikomu inému! Stačí ju priblížiť k šiji zvieraťa a potrebné informácie sa zobrazia na displeji. Čítačku mávajú veterinári, útulky, mestská polícia. Pomáha aj známka s telefónnym číslom na obojku! Zviera ju však často stratí, preto takéto označenie nestačí,“ dodala.

sloboda zvierat2

Ďalšie dôvody prečo je potrebné čipovať zvieratá:

Ak je zviera označené čipom, vedia nálezcovia bez pochybností zistiť majiteľa a zvieratko vrátiť domov. Stačí ak pri náleze skontaktujete útulok alebo ktoréhokoľvek veterinára – čítačkou zistí majiteľa za pár sekúnd.

Keď zviera bez dozoru pohryzie človeka alebo iné zviera, umožní čip rýchlo a jednoznačne nájsť jeho majiteľa a okamžite overiť, či zviera bolo očkované proti besnote.

Prehľadná evidencia v obci a spravodlivé platenie daní za psa. Pri kontrole vie obec identifikovať majiteľa, evidenciu zvieraťa, preveriť očkovanie a poplatky za psa. Pýtajte sa svojho starostu, na čo vaša obec používa dane za psov.
sloboda zvierat

Vyhodenie, zbavenie sa a opustenie zvieraťa je trestné. Ako však dokázať nezodpovedným majiteľom, že zviera patrilo im? Bez označenia mikročipom je to takmer nemožné. Aj v takýchto prípadoch zohráva čip dôležitú úlohu.

Čip tiež jasne ukáže, kto je majiteľom zvieraťa. Pre tyranov a krutých majiteľov bude ťažšie svoje zviera zaprieť, naopak uľahčí sa dokazovanie a vyvodzovanie zodpovednosti.

V neposlednom rade pomáhate útulkom. „Označením zvieraťa znižujete jeho pobyt v útulku na minimum, pretože v prípade straty vám ho môžu rýchlejšie vrátiť. Ostáva tak viac priestoru pre psíkov, ktorí pomoc útulkov naozaj potrebujú,“ uzavrela.

Útulkovo.sk
Foto: Tablet.TV/Sloboda zvierat