Chovatelia mačiek sa stretli v Banskej Bystrici, nechýbali ani útulkáčky

0

BANSKÁ BYSTRICA – Chovatelia mačiek z takmer celej Európy prezentovali v sobotu 18. októbra svoje chovateľské úspechy na 11. Medzinárodnej výstave mačiek v Banskej Bystrici. Ako TASR povedala riaditeľka výstavy Marcela Adamcová, pozornosť návštevníkov pútajú najmä mačky plemena maine coon, ktoré patria medzi najväčšie na svete, ale aj orientálne mačky sphynx, ktoré sú bez srsti.

Medzinárodná výstava mačiek v Banskej Bystrici je podobne, ako predchádzajúcich šesť rokov, rozdelená na dve samostatné výstavy počas celého víkendu.

„Máme tu prítomnú aj víťazku škandinávskej súťaže, ktorá je ekvivalentom svetovej výstavy a predpokladáme, že bude mať úspech aj u nás. Výstava je ale špecifická aj svojou vlastnou súťažou o najkrajší chovný pár a najúspešnejšieho chovateľa výstavy,“ povedala Adamcová.

10704133_966131010079954_1598182016966073251_n

Kým v minulosti boli mačky súčasťou domácností najmä vďaka svojim loveckým schopnostiam a ľudia ich využívali ako biologickú ochranu pred hlodavcami, dnes ich majitelia chovajú najmä ako domácich spoločníkov. „Dovolím si povedať, že mačky, ktoré sú tu vystavované, už vôbec nelovia. Dalo by sa povedať, že dnes sú takými strážcami duše,“ spresnila.

Ako dodala, ľudia, ktorí chcú mať spoločnosť, ich neraz uprednostňujú aj pred psami, najmä pre ich menšie nároky. Výber plemien je naozaj najmä vecou vkusu. „Kým v minulosti boli veľmi obľúbené perzské mačky, dnes sú na ústupe. Veľa ľudí sa orientuje na bezsrsté orientálne mačky sphynx, no tie majú pre svoj vzhľad aj hodne neprajníkov. Je to naozaj o vkuse každého chovateľa. A aj keď sú mačky špecifické svojimi prejavmi, chovateľovi sa za jeho starostlivosťou vedia odmeniť skutočnou priazňou,“ uzavrela riaditeľka súťaže.

10174991_10201836192384761_4768976530943411820_n

Občiasnek združenie Túlavá labka z Banskej Štiavnice predviedlo na výstave mačky, o ktoré sa starajú. „Pipa získala 4. miesto, Gina 2. miesto a zúčastnili sa aj kocúr Thomas a mačiatka Indila, Casperka, Mona Lisa, Cidka, Feďko, Edka a Kitty, ktoré hľadali rodinky,“ priblížila pre útulkovo.sk dobrovoľníčka Radka.

„Pristavilo sa pri nás veľa ľudí, mačičky a hlavne mačiatka mali veľký úspech, ale domov alebo dočasnú opateru nenašiel nikto. Dokonca sme sa vracali domov s dvomi mačiatkami naviac, ktoré nechali v prepravke pri dverách,“ dodala.

Dobrovoľníci podpisovali na výstave petíciu na prijatie zákona o ochrane zvierat. „Vyzbierali sme asi 300 podpisov,“ spresnila dobrovoľníčka.

TASR/Útulkovo.sk
Foto: Alexandra pavelková, OZ Túlavá labka