Cestujete so zvieratkom do zahraničia? Nezabudnite ho začipovať

0

BRATISLAVA – Chystáte sa na dovolenku do zahraničia aj s domácim miláčikom? Nezabudnite ho na cestu pripraviť.

„Od roku 2011 musia byť všetky psy, mačky, fretky nezameniteľne označené mikročipom, preto ak vaše zvieratko nie je označené, urobte tak čo najskôr,“ radí predsedníčka Sloboda zvierat Pavla Dugovičová.

Ak je zviera už začipované, overte, či sú vaše údaje, najmä aktuálne telefónne číslo s medzinárodnou predvoľbou, zavedené do centrálneho registra spoločenských zvierat.

„Všetky cestujúce zvieratá musia mať platné očkovanie proti besnote, v deň cesty musí byť očkovanie staršie ako 21 dní, a toto musí byť veterinárom vyznačené v pase spoločenského zvieraťa,“ dodáva Dugovičová.

Členom Európskej únie je už aj Chorvátsko, preto všetky požiadavky platia aj pre cestu tam.

Sloboda zvierat zároveň upozorňuje, že národné registre spoločenských zvierat stále nie sú riadne prepojené. „Šancu, že vám vaše začipované zvieratko pri strate v zahraničí vrátia, zvyšuje medzinárodný register Petmaxx.com, ktorý po zadaní čísla čipu presmeruje nálezcu na správnu národnú databázu,“ spresňuje predsedníčka Slobody zvierat.

Najvhodnejšie preto je označiť svoje zvieratko duplicitne – aj medajlónikom s vaším telefónnym číslom. Objednať si ho môžete aj v Slobode zvierat.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR/AP