Buď ja alebo pes. Ako vyriešiť takýto spor?

0 1186

Vaša nová láska vás pozve prvýkrát k sebe domov a namiesto očakávanej romantiky vás začne zoznamovať so svojím psíkom, mačičkou alebo hadíkom.

Oddaní milovníci zvierat niekedy tvrdia, že ich domáci miláčikovia sú ako ich deti, a podobne ako deti spôsobujú aj množstvo sporov vo vzťahoch. Získali ste spolu s partnerom aj bonus vo forme domáceho miláčika, ktorého od prvej chvíle neznášate? Existujú riešenia, ako sa s tým vysporiadať bez nutnosti rozchodu.

Vyjasnenie podmienok
Ak začínate nový vzťah s partnerom, ktorý má domáceho miláčika, je dôležité stanoviť si ešte pred nasťahovaním pravidlá, ktoré budete obaja rešpektovať. Týka sa to najmä toho, či ste ochotná prijať to, že mačka s vami spí v posteli alebo že väčšinu voľného času trávite so psíkom v prírode. Otvorene treba hovoriť o tom, čo vás trápi, čo by ste chceli zmeniť.

Prijmite rozdiely
Vy a váš partner sa nemusíte vo všetkom zhodnúť. Zistíte napríklad, že jeden má zvieratká radšej ako ten druhý. Netreba sa preto hneď hádať alebo urážať. Treba to jednoducho prijať ako fakt a nenútiť partnerku maznať sa so psíkom alebo aby si dávala okolo krku pytóna.

Oslovte odborníka
Môže sa stať, že partnerov pes na vás od prvého vzájomného stretnutia vrčí a nenávistne sa na vás pozerá. Skúste prísť na to prečo to tak je a odstrániť príčinu. Môže na vás žiarliť alebo mu prekáža váš parfém. Ak vás ale pohryzie alebo poškriabe, je čas osloviť odborníka. Ten sa bude snažiť o to, aby sa začali všetci navzájom rešpektovať a našli si k sebe cestu.

O novinkách sa poraďte
Kúpite partnerovmu psíkovi novú deku na spanie alebo ho podľa knižky začnete učiť nové kúsky? Nemusí sa to stretnúť s pochopením. Partner môže byť na svojho domáceho miláčika precitlivený a mohlo by sa ho dotknúť, že robíte niečo bez jeho vedomia. Navyše nové metódy a pravidlá môžu byť mätúce aj pre domáceho miláčika.

Zadefinujte si zodpovednosť
Prípadným hádkam sa vyhnete, ak si jasne určíte, kto bude za čo zodpovedný. Buď necháte všetky povinnosti na vášho partnera alebo po dohode môže prejsť časť zodpovednosti aj na vás. Domáci miláčik musí mať pevný režim, čiže, ak sa podujmete na to, že ráno ho pôjdete venčiť vy, či sa vám to chce alebo nie, musíte to dodržať. Inak riskujete nielen konflikt s partnerom ale aj nepríjemné prekvapenie na koberci.

Zdroj: psychologytoday.com, goodtherapy.org

Zuzana Onufer
Ilustračné foto: TASR/AP