Bratislavčania pozor! V Petržalke niekto trávi psov

6

Aktualizované
BRATISLAVA – V bratislavskej Petržalke niekto trávi psov! Rozsýpa jed po okolí, minimálne jedného psa to už stálo život.

Prvé hlásenia o otrávených psoch dostala Sloboda zvierat v stredu večer.

„Má to vyzerať ako granule pre psy, voľne rozsypané po zemi,“ priblížila pre Útulkovo.sk Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Jed sa údajne nachádza v okolí ulíc Černyševského – Farského – Wolkrova – Vavilovova – Vlastenecké nám. – Pifflova. „Dávajte si pozor, čo vaši psi žerú,“ upozorňuje Sloboda zvierat a vyzýva majiteľov otrávených psov, aby podali trestné oznámenia.

Rôzne príznaky otravy

Príznaky otrávených psov môžu byť rôzne. „Napríklad pes normálne jedol, hnačku nemal, iba zvracal dvakrát. Jedol veľké množstvo trávy a nadmieru slintal,“ opísala prípad jednej psíčkarky. Takýto priebeh otravy môže trvať aj dva týždne a potom psík vnútorne vykrváca. Ak sa u neho prejavia príznaky, treba ísť rýchlo k veterinárovi.

Otrava sa môže prejavovať aj silnou triaškou, psík stráca sily, nevie stáť na nohách, môže mať kŕče a z konečníka mu vyteká žltá tekutina. „Tento typ otravy má rýchly nástup, psíka treba zobrať čo najskôr k veterinárovi,“ dodala s tým, že liečba musí začať do dvoch hodín.

„Psy, po zjedení otravy, môžu vraj do dvoch hodín umrieť, niektorí aj skôr. Malo by ísť o nebezpečný carboruran a psovi, ktorý otravu zje, treba okamžite podať atropin,“ radia si psíčkari na sociálnej sieti. „Jed je bez zápachu a vône, stačí dotyk a môže sa preniesť aj na človeka. Vyzerá ako silná alergická reakcia,“ dodávajú.

Ako prevenciu odporúča Čaňová psa vodiť len na vôdzke, s náhubkom a sledovať ho. „Treba si uložiť číslo nonstop veterinárnej pohotovosti do mobilu, pomoc musí byť veľmi rýchla,“ zdôraznila. „Čo vieme od ľudí, tak tentokrát minimálne traja psy neprežili a desiatky sú na klinikách,“ uviedla. Veľa starších ľudí však má psíka a nie sú na sociálnych sieťach, takže je pravdepodobné, že obetí je viac.

Všeobecné ohrozenie

Otrávené psy v Petržalke nie sú prvým takýmto prípadom. Minulý rok bola v lokalite Slovnaftu a Dunajskej hrádze otrava v mäsových párkoch. Podobné incidenty mala Sloboda zvierat hlásené aj v tento rok v lete a v decembri 2013.

„Apelujeme na všetkých poškodených majiteľov zvierat, aby sa obrátili na políciu a podali hlásenie, ideálne trestné oznámenie, aj na neznámeho páchateľa, aby sa mohlo začať vyšetrovanie,“ vyzvala Čaňová. Inak prípad opäť upadne do zabudnutia a zopakuje sa znovu. Páchateľovi nečinnosť dodáva ďalšie sebavedomie. „Ide o trestný čin všeobecného ohrozenia. Otrava môže byť nebezpečná aj pre všetky ďalšie voľne žijúce mäsožravce – ferálne mačky, ježkov, líšky, aj vzácne chránené druhy živočíchov napr. dravce,“ uzavrela.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: archív