O podvyživené mačky v Šalkovej sa nemal kto starať, ich majiteľ zomrel

1 2854

Začiatkom apríla nahlásili Občianskemu združeniu Mačky Zvolen potulujúce mačky v obci Šalková. Nahlásila ich Gabika, podľa ktorej boli vo veľmi zúboženom stave.

„Iba sedeli apaticky a vysilene v mláke vody pod smetným košom,“ opisuje nepríjemný zážitok Gabika, ktorá našla mačky. Mačiek vraj bolo asi 15 a po úmrtí majiteľa nemali jedlo a vodu. Po tom, čo členky zvolenského OZ Mačky prišli na miesto, situácia bola oveľa horiša.

Z pôvodného počtu mačiek tam boli iba tri. Boli pri smetných košoch vo vode a špine, podchladené od dažďa a mrazu. „Na prvý pohľad podvyživené, dehydrované a choré stvorenia. Dlho by tam už neprežili,“ informovala Slavomíra Majorová z OZ Mačky Zvolen. Veľkosťou ako 7 – 8 mesačné odrastené mačiatka, ale môže ísť aj o staršie mačičky, ktoré v dôsledku zlej výživy nenarástli.

na-snehu_full

Dve sa dievčatám zo združenia ihneď podarilo odchytiť – tricolor mačička a čierny kocúrik. Na fotkách má síce kocúrik ryšavkavú srsť, ale to len v dôsledku podvýživy. Po zotavení bude vyzerať krajšie. Okamžite putovali na veterinárnu ambulanciu, dostali ATB, kvapky do očí advocate, boli otestované na Fiv/FeLV s negatívnym výsledkom.

„Sú silne prechladnuté, jedno s nábehom na zápal pľúc, výtok z očí a nosa, ušný svrab, váha 1,5 kg,“ povedala Slavomíra Majorová. Po návšteve veterinárky putovali do núdzovej dočasnej opatery. Našťastie jesť im chutí a sú kontaktné, veľmi pokojné, krásne so sebou nechajú manipulovať, nebránia sa a v momente pradú, keď ich začnete hladkať.

pod-kosom_full

Tretie mačiatko sa podarilo odchytiť na druhý deň. „Bol to trochu netradičný odchyt, ale už sa nám viackrát tento rybársky spôsob osvedčil,“ dodala Slavomíra Majorová z OZ Mačky Zvolen, ktoré oficiálne vzniklo 9.4.2014, ale reálne pomáha od júna 2013. Mačiatko bolo tiež v zúboženom stave, prešlo rovnakým ošetrením a nastavila sa liečba. Aktuálne všetkým hľadáme dočasnú opateru a po doliečení si budú hľadať trvalý domov.

Kontakt: 0908910871, mnau.zv@gmail.com

Útulkovo.sk
Foto: OZ Mačky Zvolen