Bankári dostali zákaz vstupu do parížskej reštaurácie, psy sú vítaní

0

Psy sú vítaní, bankári nie. Museli by zaplatiť 70.000 vstupné, aby mohli vkročiť do reštaurácie Alexandra Calleta v Paríži. Napísal o ňom nemecký denník Die Welt. Callet tak koná v zhode s protikapitalistickou rétorikou obyčajných Francúzov a malých podnikateľov.

Hromžiť na banky a kapitalistov patrí vo Francúzsku takmer k dobrému mravu. Okolo 45 % obyvateľov dokonca schvaľuje násilie proti topmanažérom. Aj uchádzači o prezidentský úrad chrlia oheň a síru vo svojich predvolebných prejavoch na finančný sektor. Tak to robil súčasný prezident Francois Hollande v roku 2012 a pred ním Nicolas Sarkozy.

Callet nemá totiž najlepšie skúsenosti s bankami. Na otvorenie reštaurácie potreboval úver 70.000 eur. Až po početných odmietnutiach našiel konečne banku, ktorá mu vyšla v ústrety. Podnikateľ sa pripravuje otvoriť druhú reštauráciu a znovu potrebuje 70.000 eur. Hoci prvý úver už splatil a hospodári s prebytkom, banky ho znovu odmietajú.

Malí podnikatelia, ako je Callet, navyše aj mladí, majú vždy veľké problémy, aby im banky poskytli úvery. „Zakaždým, keď chceme otvoriť nový podnik, musíme sa ponížiť a plaziť sa po štyroch ako zvieratá.“

Teraz, keď Callet nadobudol určitú moc, pomstil sa bankárom aspoň tým, že im zamedzil vstup do svojej reštaurácie vysokým vstupným.