Po záplavách hľadal svojho psíka päť dní, nevedel či ešte žije


Belehrad 25. mája (TASR) – Keď sa začali záplavy v Srbsku, Daniel Mitevski bol odtrhnutý od svojej rodiny a trvalo mu dva dni, kým sa znovu stretol s manželkou a dcérou v útulku. Tento obyvateľ najviac zaplaveného srbského mesta Obrenovac si však nechcel odpočinúť, kým nebude jeho rodina zase úplne kompletná.

Päť dlhých dní Mitevski (30) nevedel, čo sa stalo s rodinným psím miláčikom, veselým 18-mesačným krížencom menom Gavra, ktorého museli pri úteku pred záplavami nechať v bratrancovom byte. Mitevski sa trikrát vrátil do zatopeného mesta, kým sa mu nakoniec podarilo psíka nájsť – po piatich kilometroch chôdze a hľadania.

„Gavra ma najprv nespoznal. Ale keď ma spoznal, plakal ako dieťa,“ dodal Mitevski, ktorého citovala tlačová agentúra AP. Rodina Mitevského patrí k státisícom ľudí na Balkáne, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy v dôsledku záplav priam biblických rozmerov. Povodne spôsobené silnými lejakmi postihli predchádzajúci týždeň celé časti Srbska, Bosny a Chorvátska, kde zatopili celé dediny a mestá. A vyžiadali si životy najmenej 50 ľudí.

Serbia Balkans Floods

Ľudia utekali v panike a do preplnených člnov či nákladných áut si nemohli vziať aj zvieratá. Na zaplavených farmách sa v maštaliach a stajniach utopili tisíce kusov hospodárskych zvierat, pretože majitelia ich nestihli odviazať a pustiť na slobodu. Štátni predstavitelia upozorňujú, že tony mŕtvych zvierat je potrebné zničiť skôr, než začnú ohrozovať zdravie ľudí.

Teraz však ešte prebieha záchrana zvierat, ktoré pohromu prežili, a odovzdávajú ich natešeným majiteľom. V Srbsku bola zriadená webová stránka, ktorá obsahuje opisy domácich zvierat dočasne umiestnených u cudzích ľudí alebo v útulkoch. Na sociálnych sieťach boli zverejnené desiatky zvieracích videí a fotografií.

V Obrenovci zriadili dobrovoľníci vlastnú sieť pomocníkov, ktorí kŕmia a zachraňujú opustené zvieratá túlajúce sa ulicami, kde v troskách hľadajú potravu. Jedným z dobrovoľníkov je 27-ročný Ivan Munitlak, ktorý chodí z Belehradu autom každý deň do Obrenovca a kŕmi tam psy.

Serbia Balkans Floods

V belehradskom útulku sa okrem mnohých ďalších vyčerpaných obyvateľov nachádzajú starší manželia z Obrenovca so svojou Leou – malým čiernohnedým krížencom so smutnými očami. Manželia tvrdia, že Lea je ako ich ďalšie vnúča, a keď museli ujsť, dali ju do jednej z dvoch tašiek, ktoré si mohli so sebou vziať do záchranného člna.

„Nikdy by som sa jej nemohla pozrieť do tých očí a nechať ju tam, nikdy,“ povedala 64-ročná Milena Novakovičová. „To by som tam radšej zostala aj ja,“ dodala.

TASR
Foto: TASR/AP