Aport bol pre Leona osudným

0 862

Slnečná nedeľa priam lákala na prechádzku do prírody. Vzali sme nášho Zlatého retrívera Leona a tešili sa na výlet s priateľmi. Spoločnosť nám robil aj psík Junior z plemena Borderska kólia.

Obaja psy milovali loptičky a aportovanie. Leon mal svoju tenisovú a Junior malú loptičku, pretože bol menšieho vzrastu. Psy s obrovskou radosťou a vytrvalosťou nosili svoje obľúbené hračky a vyvádzali. Zlom nastal až vo chvíli, keď Leon uchmatol malú loptičku a ulakomil sa aj na tú svoju. V tom okamihu sme spozorneli. Malá loptička sa mu doslova vrazila do krku. Rozbehli sme sa ku nemu vytiahli väčšiu z tlamy a pokúšali sa dostať von aj malú.
HPIM0719
Nastal boj o život. Zviera sa pridúšalo a my sme sa bezradne snažili uchytiť predmet a vytiahnuť. Loptička však bola príliš klzká od slín a putovala stále hlbšie do krku. Zdesene sme schytili Leona a naložili do auta. V ten deň nám šťastie neprialo. Náš veterinár prerábal ambulanciu a v nedeľu neordinoval. Naštartovali sme znovu auto a mierili na bratislavské Polianky do veterinárnej kliniky. Tušili sme však, že Leon tú cestu neustojí. Poslednýkrát sa pozrel na nás smutnými očami a odpadol na sedadlo v aute. V momente sme zastavili, zviera vytiahli von a snažili sa ho z posledných síl zachrániť. Leon napokon boj o život prehral. Sedeli sme na zvodidlách popri ceste a plakali.

Na Polianky sme dorazili nie však do nemocnice, ale rovno do Slobody zvierat. Pracovníci sa psíka ochotne a profesionálne ujali. My sme sa s ním rozlúčili so slzami v očiach a stále sme nechceli uveriť tomu, že ho vidíme poslednýkrát. Stratili sme v Leonkovi svojho verného priateľa a ochrancu.

Celý deň sme zažívali obrovský stres a nedokázali sme vymyslieť spôsob ako zviera zachrániť.

Radu, ako v takomto prípade zachrániť psovi život, sme našli na internete až neskôr. Uplatniť ju môžete len pri malých plemenách psov. Jednoducho psa chytíte za zadné nohy a roztočíte. Odstredivá sila by mu mala predmet vypudiť z tlamy. Žiaľ pri väčších rasách psov si sami neporadíte.
HPIM1967
Odborníci odporúčajú návštevu veterinárnej ambulancie, kde majú špeciálne nástroje, s ktorými zakliesnený predmet vytiahnu. Pri komplikovaných prípadoch prevedú operačný zákrok.

V každom prípade odporúčame aportovať len s loptičkou, ktorá je primeraná veľkosti psíka. Váš oddaný priateľ tak bude aportovať s radosťou a hlavne sa vráti s vami bezpečne domov.

zs
Foto: archív zs