Ako predchádzať problémovému správaniu psov? Odpoveďou je výchova

0
Zdroj: TASR/AP

Psom treba venovať čas, správna výchova sa vám v dobrom vráti.

Čoraz častejšie počuť v médiách o útokoch psov na ľudí. Niektoré majú fatálne následky. Veľkou Britániou naposledy otriasla smrť 14-ročného dievčaťa, ktoré napadli štyri psy. Takéto „nehody“ nám pripomínajú, že človek je stále psov pán, a preto zodpovedá aj za jeho správanie. Výchova je nevyhnutnou podmienkou, aby sa zo psa nestal tvor nebezpečný pre spoločnosť.

Údaje britskej veterinárnej organizácie PDSA hovoria, že takmer jeden z troch majiteľov psov boli obeťami pohryznutia alebo iného útoku psa. Podľa veterinára Seana Wensleyho je práve podceňovanie tréningu a socializácie mladých psov podstatnou príčinou problémov so správaním. Výnimkou sú prípady, keď sú psy vedené k agresii v rámci výcviku.

Zoznámenie sa s bežnými zvukmi a pohybmi v prvých týždňoch či mesiacoch života predchádza nielen agresívnym útokom, ale pomáha psíkovi zvyknúť si na bežný život a zahasiť strach z neznámeho. K tomu aspoň pár hodín tréningu a váš pes by sa vám nemal vymknúť spod kontroly.

Diskusia o „nebezpečných plemenách“ prebiehala už niekoľkokrát aj na Slovensku. Rozhorčení boli hlavne majitelia tzv. bojových druhov. Pamätajme si však, že zanedbaná výchova a tréning môžu spraviť aj z „nevinného“ psa nekontrolovateľného tvora. Ak chcete psa zodpovedne vychovať, musíte si naňho jednoducho nájsť čas.