Ak nechcete spávať so psom v posteli, nepustite ho tam ani raz

0

BANSKÁ BYSTRICA – Nový, štvornohý člen rodiny si vyžaduje pozornosť od prvej sekundy. V súvislosti s kúpením alebo adoptovaním psa na to upozornila kynologička Milota Luptáková z Občianskeho združenia LABKA a HAPPY PAWS.

Zároveň dodala, že prvé okamihy príchodu psa domov sú pre obe strany stresujúcim faktorom. „Nie je to ale nič, čo by ste nezvládli,“ ubezpečila.

Po prekročení prahu nechajte svojho nového člena rodiny spoznať váš príbytok. Pustite ho všade tam, kam chcete, aby v budúcnosti mohol byť. Prvé hodiny budú pre celú rodinu ako radostné, tak aj mierne rozpačité.

[pull_quote_center]Na začiatku sa musíte naučiť rozoznať jeho ´varovania´ pred cikaním a kakaním. Po pár hodinovom sledovaní na to prídete určite aj sami.[/pull_quote_center]

Musíte si uvedomiť, že prvé týždne budete spolu chodiť vonku každé 2-3 hodiny, postupne sa budú tieto intervaly predlžovať. Po každom zobudení, napapaní, pohraní sa a aj medzi tým je potrebné ísť vonku.

„Ak sa stane nehoda doma, nehrešte ho a už vôbec ho nebite či dokonca nemočte jeho jemný a citlivý ňufák do mláky. Tým by ste dokázali iba to, že sa vás bude báť a nebude vám dôverovať,“ apelovala Luptáková a vysvetlila, že takémuto správaniu zviera absolútne nerozumie.

[pull_quote_center]Navyše môže si vaše karhanie a trestanie vysvetliť ako ´trest za danú činnosť´- čiže cikanie a bude to robiť potom potajomky na miesta, kde by ste to už absolútne nechceli.[/pull_quote_center]

Naopak, keď sa mu podarí vykonať potrebu vonku, nešetrite chválou ani pamlskami, ktoré budete mať odteraz v každom vrecku a pri každej príležitosti (verte, že ich budete nachádzať aj vo chvíľach, keď to budete najmenej čakať. Rovnako aj sáčky na veľkú potrebu.).

V prvých dňoch až týždňoch je ideálne ak máte doma aj plienku určenú pre šteniatka, kde sa bude môcť vycikať, ak nestihnete vybehnúť von. Nebojte, nenaučí sa to robiť iba na toto miesto. Chlpáči radi chodia vonku, takže to bude robiť na plienku čo najmenej.

„Plienku je najvhodnejšie umiestniť blízko peliešku. Do neho sa totiž väčšina šteniatok nevyciká a hlavne v noci sa ďaleko od postieľky nepoberie,“ poradila odborníčka.

Keď máte doma šteniatko, väčšinou sa mu do nového pelechu nechce ísť spať. Kňučí a tlačí sa za vami do postele. „Je to logické a nemôžeme sa mu čudovať. Doteraz žilo na jednom mieste so svojou mamkou a hromadou súrodencov v jednej kope, pekne tesne vedľa seba,“ priblížila a dodala, že v novom prostredí nevie, čo sa bude diať, nevie čo tam robí a prečo tam je.

„Keď má ostať sám v pelechu, ktorý vonia úplne inak a ešte aj miestnosť je úplne iná, akú doteraz poznal., je to pre neho ťažké,“ zhodnotila.

Keď ste sa dohodli, že nebude spávať v posteli, nemôžete mu podľahnúť a odolať jeho neúnavnému plaču a smutným presmutným očkám.

[pull_quote_center]Jeho snahu musíte bohužiaľ ignorovať a dávať šteniatko stále späť do pelieška. Aj keď vám to bude trhať srdce, zotrvajte.[/pull_quote_center]

Potrvá to len pár nocí (niekedy to býva aj iba jedna). Veľmi mu ale pomôžete tým, ak si prvé noci dáte jeho peliešok čo najbližšie k vašej posteli.

„Časom, keď šteniatko pochopí, že patrí do vašej rodiny a nič mu u vás nehrozí, môžete pelech postupne posúvať až na miesto, kde chcete aby v budúcnosti spával,“ uzavrela Luptáková.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Miťa Luptáková