Aj herečka Brigitte Bardot bojuje proti zabíjaniu psov v Rumunsku

1 2424
Brigitte Bardot sa tiež zapojila do boja proti eutanázii rumunských túlavých psov.

Brusel 18. septembra (TASR) – Francúzska herečka Brigitte Bardotová požiadala včera predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa o pomoc v boji za zrušenie nedávno prijatého rumunského zákona povoľujúceho eutanáziu túlavých psov.

„Spolieham sa na Váš okamžitý zásah voči rumunským úradom. Mala by byť podporovaná sterilizácia túlavých zvierat, tak ako to úspešne vykonávame v mnohých iných krajinách,“ uviedla Bardotová v liste pre šéfa európskej exekutívy, ktorý verejnosti predstavila jej nadácia na ochranu zvierat.

Francúzska herečka a aktivistka si v minulosti počas návštev Bukurešti neváhala osvojiť niekoľko túlavých psov. Teraz apelovala na Barrosa, aby zakročil proti masakrám zvierat, ktoré sú podľa nej hanbou Európy a poškodzujú jej obraz vo svete.

Bardotová zároveň upozornila Barrosa na vyhlásenie Európskeho parlamentu z októbra 2011, ktoré vyzýva členské štáty EÚ na schválenie zákonov o kontrole populácie psov a ich ochrane proti týraniu.

Minulý týždeň prijal rumunský parlament veľkou väčšinou zmenu v legislatíve, umožňujúcu zabíjanie túlavých psov. Utratené budú môcť byť zvieratá, ku ktorým sa nikto neprihlási do 14 dní po ich odchyte na verejnom priestranstve.

K novému zákonu sa najprv musí vysloviť ústavný súd. Rumunský prezident Traian Basescu na základe nálezu súdu zváži, či legislatívu podpíše, alebo vráti do parlamentu.

Rumunskí poslanci schválili zákon po tom, ako svorka štyroch túlavých psov napadla 2. septembra dvoch súrodencov v blízkosti bukureštského parku Tei. Štvorročný Ionut Anghel na následky stoviek pohryznutí vykrvácal a umrel.

Zdroj: TASR
Foto: PETA.org