Päť tipov, ako pomôcť mačkám žijúcim na ulici

0
Ilustračné foto, TASR/AP

Pouličné mačky sú často potomkami našich domácich miláčikov.

Aby prežili, musia loviť, preskákať mrazivé počasie, choroby aj krutosť ľudí. Popritom sa starajú o svoje mláďatá. Reč je o pouličných (tzv.ferálnych) mačkách. Na ulici sa ocitajú často práve vinou nás – ľudí.

Sloboda zvierat pomáha aj ferálnym mačkám. V roku 2015 vykastrovali v bratislavskom útulku 618 mačiek. Pre 394 mačiek sa našiel domov v nových rodinách, 224 pouličných bolo vrátených do pôvodného prostredia.

Utulkovo.sk vám v spolupráci so Slobodou zvierat prináša tipy, ako mačkám na ulici pomôcť.

1. Nevyháňajte mačky z ich prirodzených skrýš pri obydliach. Pomáhajú vám zbavovať sa škodcov.

2. Snažte sa zabezpečiť kastráciu. Ak ste sa s mačkou v blízkosti vášho obydlia spriatelili, dajte ju vykastrovať. Ročne môže mať až 15 mláďat. Rovnaká zásada platí aj pri vašej domácej mačke, pokiaľ chodí von.

3. Požiadajte svoju obec o kastračný projekt. Ak nemáte finančné prostriedky na kastrovanie, skúste o pomoc požiadať obec. Mesto Bratislava kastruje ferálne mačky v spolupráci so Slobodou zvierat. Službu si môžete bezplatne objednať na magistráte hlavného mesta.

4. Netolerujte kruté zabíjanie mačiek. Topenie, trávenie či iné spôsoby zákon zakazuje.

5.Adoptujte si ich. Pokiaľ sa vám mačka zapáčila, vytvorili ste si vzťah a chceli by ste si ju adoptovať, nezabudnite na očkovanie a kastráciu. Ak je mačka prítulná, zvyknutá na ľudí, je možné, že sa niekomu stratila. Preto overte, či nemá čip, alebo či ju niekto nehľadá.